halı temizliği

PRATİK BİLGİLER

Kapladığı alanın genişliği düşünüldüğünde, halı yaşam alanları dahilindeki dekorasyon öğelerinin temelini oluşturmaktadır.

Halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek mümkündür.

Halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Ayrıca odanın büyüklüğü, güneş alıp almaması gibi özelliklerde halı rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

Renk seçimi, odalarda farklı etkiler yaratmak için yapılır. Bu etkiler ferahlık, sıcaklık ve soğukluktur. Ayrıca halıda seçilen renk, zemini ne kadar vurgulamak istediğinizle de alakalıdır. Evinizin zeminini dekorasyon içinde ön plana çıkarmak istemiyorsanız, halınızı nötr renkli ve desensiz seçebilirsiniz. Bu sayede evinizin mobilyalarını ön plana almış olursunuz. Eğer mobilyalarınızın yeterince göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine çekmek gerektiğini düşünüyorsanız; halınız açık renkli ve desenli olmalıdır.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Tercihi
Odalarda istenen ortamın sağlanmasında kuşkusuz renklerin etkisi büyüktür.

Odayı daha sıcak yapmak için sarı, portakal rengi veya kırmızı gibi renkler seçilmelidir. Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya yeşil gibi renkler tercih edilebilir.
Odadaki mobilyalar da halının renginin seçiminde önemlidir. Ahşap tonları bazı renklerle asla uyum sağlamaz, ama uyum sağladığı renkler de vardır. Bundan dolayı halı almaya giderken halıların renklerini mutlaka mobilyanızın rengiyle mukayese edin.

Açık ve Koyu Tonların Tercihi
Açık renkler ferahlatıcı etki verirler. Bej, Krem gibi açık renklerin kullanımı odayı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterecektir.
Koyu renklerin etkisi ise rahatlatıcı ve sıcaktır. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği odaları daha aydınlık yaparken koyu renklerin ışığı emme özelliği odaya daha karanlık bir görünüm verecektir. Büyük bir halı evde her zaman daha koyu görünür…
Zemin büyük bir alandır. Büyük bir zemini kaplayan halı, rengi yoğunlaştırır. Bu nedenle aynı halının küçük örneği ile büyük hali arasında koyuluk farkı mutlaka olur.

Bakımın en önemli adımı düzenli vakumlamaktır. En az haftada bir kez, ağır trafik ortamında daha fazla, düzenli ve titiz vakumlama, kir zerreciklerinin halının havına yerleşmeden önce temizlenmesini sağlar. Çırpma ve fırçalama çubuklarını rotasyon yaptıran dikey temizleyiciler veya toz başlıklı teneke kutu tipi temizleyiciler en etkili olanlarıdır.
.:Dikkat:Berber stili halılara (kaba ilmikli havlı) tüylenme olasılığını azaltabilmek için sadece emme özelliği olan vakumlu temizleyiciler kullanılması tavsiye edilir.
Kirin dışarıya çıkmasına zaman tanımak için vakumlu temizleyiciyi yavaş hareket ettirmeyi unutmamak gerekir ve herşeyden önce toz torbasının hiçbir zaman yarıdan daha fazla dolu olmamasına özen göstermelisiniz. Unutmayınız ki, aşırı vakumlama yapmaktan kaçınmalısınız ama vakumlamaya, halının monte edildiği günden itibaren başlanmalıdır.

Halınızın daha uzun süre güzelliğini ve dayanıklılığını koruması için aşağıdaki önerilere uyulması çok önemli ve gereklidir.

1 – Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki
hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonra da döveme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

2 – Halı üzerinde biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarda süpürülerek bakım yapılmalıdır.

3 – Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halı temizlik esnasında dövme ve çırpma gibi sert darbelere maruz kalmamalıdır.

4 – Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.

5 – Halı kesinlikle yıkanmamalıdır,şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.

6 – Halı üzerine dökülen leke yapıcı bir madde anında ve doğru müdahale edilmesi durumunda giderilebilir.

7 – Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli ve daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli,temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem emici bir bez yada benzer bir malzeme ile( kağıt mendil vb.) tamponlanarak alınmalıdır.

8 – Leke çıkarma işlemi,leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile öncelikle halının görünmeyen bir yerinde denenmelidir.

9 – Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan hav iplikleri,dik duracak şekilde fırça ile taranmalıdır.

10 – Halı, soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalıdır.

11 – Direkt olarak gelen güneş ışığı halıya zarar vereceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.

12 – Taşıma esnasında halının ıslanmasına,sert,sivri ve kesici cisimlerin halıya zarar vermesine imkan verilmemelidir.

Günümüzün en popüler zemin kaplama malzemelerinden biri olan halının çok çeşitli özellikleri olan bir ürün olması nedeniyle tüketicilerin seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır. 

Bu konuları bilmek ve bu bilgileri seçim esnasında kullanmak, çok daha doğru tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır. 

Maliyet 

Halı seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir. 

Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır. 

Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin özellikleri gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında etkisi olan konulardır. 

Kullanım Alanı 

Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir. 

BAKIM ONARIM VE TEMİZLİĞE İLİŞKİN UYULMASI GEREKEN HUSUSLAR;

Laminat parke hijyeniktir. Kıl süpürge veya elektrik süpürgesi ile kolayca temizlenebilmektedir. Ayak izlerini, yapışmış kirleri iyi sıkılmış ”hafif nemli” bir bez ile plakaların uzunlamasına doğru siliniz.
Fazla nemlerin derhal alınması gerekmektedir.Daha kuvvetli kirleri sulandırılmış genel temizlik maddeleri veya laminat temizleyiciler ile temizleyiniz. Balmumu,yağ veya vernik içeren temizleyiciler veya bakım maddelerini 
kesinlikle kullanmayınız.
Kirli alanlarda, temiz bir yürüme alanı oluşturmak için laminat zemin üzerine kirlilik toplama paspasları döşemek gerekmektedir.
Laminat zemininizin değerini korumak için mobilya ayakları için keçeli sürgü ve lastikten sandalye makaraları kullanınız.tekerlek lastik tabanı DIN 68131 Tip ”w” ye uygun olmalıdır.Sağlıklı bir oda atmosferi (oda sıcaklığı 18-22 C, hava nemi 55-65 % )sizin ve ailenize olduğu gibi laminat zemininiz için de çok önemlidir.

TAŞIMA VE NAKLİYE SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;

Malın tüketiciye teslim edildiği andan itibaren teslim tutanağının veya irsaliyenin kesilmesiyle garanti süresi başlar. Malın ambalajı açılmadan nakli yapılmalı, rutubetli ortamda nakli yapılmamalıdır.İstifleme sırasında yatay olarak ve 3 metreyi aşmamasına ve darbelere maruz kalmamasına dikkat etmek gerekir.
Ambalajlı ürünü odanın ortasına düz depolayınız.
Nemli odalar için uygun değildir.
Düz olmayan yerleri dengeleyiniz